Часник вважається однією з найдавніших сільськогосподарських культур. Існують достовірні свідчення, що вирощуванням часнику займалися ще хлібороби Стародавнього Єгипту. Прабатьком є цибулинна рослина родом з передгір’їв Середньої Азії.

Принципи класифікації часнику

Часник (Allium sativum) – трав’яниста багаторічна рослина. За сучасною класифікацією відноситься до сімейства амарилісових (Amaryllidaceae) родини Цибулевих. Рослина складається з підземної цибулини, кореневої системи, стебла і листя. Висота стебла -цвітоносу варіюється від 20 до 50 см.

У країнах де традиційно вирощують і споживають часник, застосовують різні варіанти поділу на сорти. Сьогодні можна виділити близько 600 суб-сортів, що утворилися від декількох базових різновидів рослини. Їх характеристики варіюються внаслідок відмінності кліматичних умов в районах початкового культивування. Наприклад, сорти, отримані шляхом селекції від вихідних різновидів, які ростуть в більш холодних регіонах, відрізняються гарною зимостійкістю.

Міжнародних стандартів за класифікацією часнику на сьогоднішній момент не існує. Більшість сортів прийнято ділити на групи в залежності від часу посадки, особливостей вегетації і характеристик кінцевого продукту.

1. Здатність до формування стрілок

  • Сорти що стрілкуються зустрічаються тільки серед озимих сортів. Рослина в процесі вегетації утворює стрілку – квітконос. Висота несправжнього стебла може досягати 1,2 метра. Саме з нього формується суцвіття, з якого визрівають повітряні бульбочки. З них вже вирощують однозубку – оздоровлене насіння часнику, що зберігає селекційний потенціал сорту. При вирощуванні необхідно ретельно стежити за полем і видаляти стрілки на рослинах, не призначених для подальшого розмноження. Якщо пропустити період формування квітконосів, можна втратити до третини очікуваного врожаю.
  • Сорти що не стрілкуються вирощують лише з зубків, зате не вимагають додаткових витрат на польові роботи по видалення квітконосів.

2. Сезон посадки

За здатністю переносити низькі температури і за часом посадки виділяють дві групи:

  • Озимі сорти часнику садять восени, за кілька тижнів до перших заморозків. Якісний, висаджений з дотриманням технології посівний матеріал, якщо він встигає вкоренитися до морозів, успішно переносить зимовий період. Деякі сорти здатні без втрат пережити промерзання грунту до мінус 22 градусів. Озимий часник визріває в середині літа, на кілька тижнів раніше ярого. Готовий продукт виглядає більш привабливо, його великі округлі цибулини складаються з декількох великих зубчиків, однорідних за розміром і формою. При дотриманні температурного режиму в межах 1-3 градусів часник зберігається до грудня або січня без втрати товарних якостей. В групу озимих входять найбільш стійкі до захворювань і високоврожайні сорти, тому саме вони переважно вирощуються в промислових масштабах. Вегетаційний період становить 75-90 діб для сортів що не стрілкуються  і 110-120 – для стрілуючого часнику.
  • Ярові сорти часнику не стрілкуються. Зубчики, що вилущені з зрілої торішньої цибулини, висаджують навесні, коли грунт трохи прогріється після зимового періоду. Ярий часник дозріває приблизно в кінці липня або в першій половині серпня. Відмінною рисою являється велика кількість зубків в цибулині. Вини прилягають один до одного нещільно, можуть помітно відрізнятися по формі і розміру.  Якщо зберігати товарний часник в умовах холодильної камери, при постійній температурі від 1 до 3 градусів, він відмінно лежить практично до початку літа.

3. Товарні характеристики

За кольором і інтенсивністю забарвлення лусочок, що покривають зубчики, розрізняють 3 види часнику: білий, рожевий і фіолетовий.

Від гостроти смаку і вмісту ефірної олії в зубчиках залежить, яким чином буде переважно використовуватися продукт.

  • столові сорти відрізняються більшою масою цибулин. Вони більш гострі на смак, при цьому середній зміст олії коливається в межах 2-4 мг на 1 кг очищених зубчиків. Використовуються в кулінарії, для домашньої консервації.
  • Технічні сорти вважаються напівгострими. Вміст олії в дозрілої цибулини може досягати 5-9 мг на 1 кг. Застосовуються в харчовій промисловості, для консервації овочів або виготовлення ефірного масла.

Опис сортів часнику, що вирощуються в Україні

Городники, які вирощують овочеві культури на присадибних ділянках, зазвичай розводять неселекціонний часник, самостійно отримуючи посадковий матеріал від попередніх врожаїв.

Для фермерів, які займаються промисловим вирощуванням, такий шлях неприйнятний. Вони прагнуть вибрати кращі сорти часнику, що дозволяють з мінімальними ризиками виростити багатий урожай якісного конкурентоспроможного продукту.

Перелік найбільш популярних в Україні сортів

Назва сортуПеріод вегетації (кількість днів)Кількість зубчиків в голівціЗдатність до зберіганняОзимі стрілки сорти, що відрізняються високою врожайністюСорти що не стрілкуються
Лідер1035-6середня+
Прометей1035-6середня+
Промінь95 4-5середня+
Спас110 8середня+
Старобелскій 120-1604-5середня+
Харьковський фіолетовий83-1154-6висока+
Ювілейний Грибівка100-1054-6середня+
Донецький фіолетовий95-1166-8середня+
Любаша1184-6середня+
Парус100-1106-7вище середнього+
Софіївський1017-9вище середнього+
Сакський110-11511-13висока+
Український білий (гуляйпольський)100-12010 и болеевисока+

Універсальними, придатними для домашнього вирощування, вважаються сорти що не стрілкуються, вони характеризуються відмінним зберіганням і спрощеною технологією вирощування. Проте до державного селекційного реєстру України поки що не внесено жодного ярого сорту часнику.

Для промислового вирощування краще підходять високоврожайні  сорти що стрілкуються. Вони вимагають додаткових витрат на видалення стрілок, але дозволяють самостійно вирощувати якісний насіннєвий матеріал.

З усіх українських сортів ми зупинили свій вибір на Харківському фіолетовому. Він найкраще показав себе в вирощуванні в промислових масштабах – високоврожайний, морозостійкий (витримує морози до -25С без снігу), формує красиві товарні головки. На крапельному поливі дозволяє отримають врожаї 14-16т / га.

Завдяки нашому другові з Великобританії Colin Boswell, в 2014 році ми взяли на випробування нові сорти з Європи.

Lautrec, рожевий часник, Франція – як кажуть французи, це щось особливе, практично гламурне ..) Най  вишуканіший і дорожчий сорт часнику у Франції.

Red Duke (Червоний Герцог), Чехія  – один з найбільш пряних і ароматних часників Східної Європи. Дуже потужний сорт. У голівці, зазвичай, 8 великих зубчиків фіолетового кольору, зовнішні лусочки -белосніжні. Морозостійкий. Садити можна до січня, збір врожаю – червень.

Silver (срібний) – назву отримав завдяки дуже красивому зовнішньому вигляду – білосніжні зовнішні лусочки з сріблястим відливом. Дуже продуктивний сорт, не кидає стрілку, не хворіє іржею. Формує дуже великі цибулини з 18-20 зубчиків.

Elephant garlic – відомий на весь світ своїми розмірами слонячий часник. При належному догляді досягає 15 см в діаметрі і 1 кг ваги. Зустрічаються екземпляри по 2,5 кг. Вага 1 зубчики – 50гр, в голівці може бути 20 зубчиків. Має дуже ніжний смак. Високо цінується гурманами для запікання. Розмножується зубчиками або дітками. Дітки з’являються внизу цибулини, прикріплені до дна. Терміни посадки – вересень, жовтень; збір врожаю – червень.