Часник відноситься до агротехнічних культур з слаборозвиненою кореневою системою. Відносно короткі тонкі корінці не здатні витягувати необхідні для успішного росту і розвитку поживні речовини з бідного ґрунту. Тому грамотно внесені добрива для часнику є необхідною умовою отримання високих показників виходу якісної продукції.

Планування оптимальної схеми підживлення часнику залежить від кількох факторів: сорту культури, попередників, особливостей ґрунту і місцевих кліматичних умов. Тільки збалансований облік всіх складових процесу вирощування може дати надійну перспективу гарного врожаю часнику.

 

Характеристики ділянки

І озимий, і ярий часник віддає перевагу родючим структурним ґрунтам супіщаного і суглинистого типу, з високим вмістом органічних речовин. Культура погано переносить кислі ґрунти. Оптимальним діапазоном рівня кислотності вважається рН від 6,5 до 7,9. Грунт повинен добре утримувати вологу, але не давати їй довго застоюватися.

Наслідком затримки води, що скупчилася на поглиблених ділянках після танення снігу і випадання атмосферних опадів, може стати гниття цибулин і підвищення ймовірності розвитку хвороб. На височинах вітер перешкоджає формуванню сніжного покриву, призводячи до промерзання ґрунту і посадженого восени посадкового матеріалу. В таких умовах навіть правильно підібраний комплекс добрив для озимого часнику не принесе бажаного результату. Тому бажано вибрати рівну ділянку, захищену з північного боку від поривів холодного вітру.

 

Підбір попередників

Часник є культурою, яка відмінно реагує на післядію органічних добрив. Підживлення, внесене в попередні роки при вирощуванні сільськогосподарських культур, позитивно впливає на продуктивність.

  • Рекомендовані попередники. Природним добривом для часнику послужать речовини, що збагатили грунт після обробітку чистих сидератів і сидеральних парів. Добре росте часник після таких груп польових культур, як зернобобові, зернові, одно- і багаторічні трави на корм, сіно, сінаж. Серед овочів підходять всі види гарбузових і бобових, цвітної і білокачанної капусти, ранні сорти зелені, а також коренеплоди групи пучкової продукції.
  • Небажані попередники. Категорично не рекомендується висівати часник на ділянках, раніше задіяних під вирощування культур родини цибулевих, оскільки вони схильні до ідентичних шкідників і захворювань. Повторна посадка після будь-яких сортів часнику чи цибулі допускається лише після 4-5 років. Поганими попередниками вважаються також овочі сімейства пасльонових (картопля, томати).

 

Підготовка ґрунту

Перед посадкою часнику восени ґрунт повинен відпочити. Поле від будь-якої попередньої агрокультури необхідно звільнити до кінця липня.

Відразу після збирання попередника проводять лущення поверхні поля дисковими боронами на глибину 6-8 см. Якщо на ділянці зростали багаторічні бур’яни з розвиненою кореневою системою, приблизно через 2 тижні застосовують дискування (глибина 10-12 см) під прямим кутом до ліній лущення.

Якщо спостерігаються масові сходи бур’янів, необхідна оранка з боронуванням на рівень 25-27 см. Оранку проводять завчасно, щоб період до посадки становив 30-58 діб. Можна одночасно внести органічне підживлення і 60-70% запланованої річної норми фосфорно-калійних добрив для часнику. У дощовий рік, при інтенсивному зростанні бур’янів допускається повторне проведення боронування або культивації.

При вирощуванні озимого або ярого часнику в невеликих господарствах для поліпшення гігроскопічності ґрунту за 1-2 тижні до посадки, майбутні грядки перекопують на глибину приблизно 25 см. При вирощуванні в промислових масштабах в посівний день проводять культивацію у напрямку, перпендикулярному оранці.

 

Правила внесення добрив

Продумана схема застосування добрив для часнику допоможе оптимально використовувати можливості вітчизняних сільськогосподарських угідь.

  1. Органічні добрива позитивно впливають на врожай, якщо внести їх своєчасно, задовго до початку посадки. Не слід використовувати свіжий гній – він може знизити фітосанітарні характеристики посівів і негативно позначитися на якості готової продукції. Кращим варіантом підгодівлі часнику буде перегній або компост, по нормі 30-60 т на гектар посівної площі. Не варто підживлювати часник органікою незадовго перед посадкою, або в весняний період активного росту надземної частини рослини. Надмірний розвиток стрілок і листя підвищує схильність до хвороб, зменшує розмір цибулин, знижує показники дозрівання і лежкості врожаю.
  2. Мікродобрива в комплексі з фунгіцидами, що застосовуються для попередньої обробки посівного матеріалу, зміцнять опірність рослин до хвороб, шкідливих мікроорганізмів і комах, можливого негативного впливу навколишнього середовища. Особливо важливі такі добрива для озимого часнику, так як вони допомагають посівам з мінімальним збитком пережити зиму. Обробка покликана допомогти виростити максимальний урожай з гідними товарними характеристиками і успішно зберегти його.
  3. Азотомісткі добрива для часнику вносять в ґрунт, коли починають пробиватися перші паростки і до того, як почне формуватися цибулина. Для підживлення часнику навесні рекомендується застосовувати суміші в пропорції: 1 частина азотних добрив до 1,5-2 частин фосфорних.
  4. Нітроамофоску використовують для повторної підгодівлі часнику через півмісяця, так як в разі застосування високої дози азоту і фосфору необхідне внесення калію.
  5. Фосфорно-калійні добрива для часнику можна вносити протягом повного вегетаційного періоду з метою підтримки зростання рослини. Фосфор необхідний для повноцінного розвитку надземної частини, успішного набору маси і визрівання часникової головки, насичення зубчиків цінними речовинами. Розчини використовують для позакореневого підживлення часнику, в разі пожовтіння або передчасного в’янення листя.

 

Для дотримання вимог, що пред’являються до харчової продукції, слід уникати порушення дозування при внесенні підживлення, враховувати склад ґрунту і кліматичні умови. Загальна норма мінеральних добрив для часнику розраховується в пропорції N120 P100 K100.

 

Для супіщаних ґрунтів оптимальним визнано наступний план підживлення:

1) восени – 40 т/га перегною плюс 150кг/га суперфосфату під зяблеву оранку;

2) у вегетаційний період (бажано на 15-20 день від появи перших сходів) – повний комплекс мінеральних добрив за формулою N120 P60 K90 у вигляді кореневого підживлення.

При такій схемі розрахунковий вихід продукції складе 1:13, тобто з гектара при посадці 1,2 т посадкового матеріалу можна очікувати урожай в 15,6 т часнику.

 

Застосування гербіцидів

Промислове вирощування часнику неможливо без застосування хімічних засобів боротьби з бур’янами. У період вегетації проти однорічних злакових і дводольних рекомендується застосовувати препарат Стомп 400 SC (2,5-4,0 л / га) ранньою весною до початку сходів бур’янів. Проти однорічних злакових і дводольних можна застосовувати препарат Гоал з розрахунку 0,5 л / га при висоті бур’яну 5-7 см, і висоті часнику 5-10 см. Проти однорічних дводольних – Тотріл (1,5- 2,0 л / га) в фазі 2-3 листків у рослин часнику.

Для підвищення ефективності дії ґрунтових гербіцидів після їх внесення на протязі 12-15 днів не проводять механічної обробки грунту, так як при цьому порушується гербіцидна плівка і у верхній посівний шар грунту лапами культиватора виноситься нове насіння бур’янів.